Naprawdę duży dysk

Posted on Posted in dysk, Sprzęt

Nagrywarka video czy rejestrator kamer potrzebuje pamięci masowej do gromadzenia nagrań, jeżeli ma być ich dużo to potrzebuje naprawdę duży dysk.

Pytanie co znaczy duży?ramac-350-100052996-orig

Prezentowany na zdjęciu dysk posiada 50 talerzy, każdy o średnicy 24 cali. Duży prawda?
Prawda, jego pojemność to 5MB. Jak na dzisiejsze czasy można powiedzieć tylko 5MB, czyli mało.

Zatem nie wielkość, a pojemność ma dla użytkownika prawdziwe znaczenie. Rekordzistą jest obecnie firma Western Digital (dokładnie należąca do niej marka HGST), której wypełniony helem dysk magnetyczny posiada pojemność 10TB.

Po raz kolejny wydaje się, że kres możliwości technologii opartej o wirujące magnetyczne talerze dobiegł końca. Po raz kolejny będziemy wkrótce zaskoczenie nowymi pomysłami inżynierów. Obok mającej już ponad pół wieku technologii zapisu magnetycznego, rozwija się technologia półprzewodnikowa, która w ostatnich latach dokonuje ogromnych postępów. Dyski półprzewodnikowe nazywane SSD (ang. Solid State Disk), właściwie nie posiadają wewnątrz dysków. Swoją nazwę zawdzięczają starszym braciom HDD (ang. Hard Disk Drive) z dyskami magnetycznymi. W dyskach SSD znajdziemy jedynie płytkę drukowaną i kilka układów scalonych, żadnego wirującego elementu.

To właśnie jest jedną z największych zalet technologii półprzewodnikowej. Brak wirujących elementów mechanicznych, to całkowity brak hałasu, to również bardzo wysoka odporność na drgania i wibracje.

Wady dysków półprzewodnikowych to wysoka cena i mała pojemność. Cena, jak to z nowościami bywa, maleje z czasem, w to miejsce producenci oferują nowe pojemności, większe szybkości w cenie nowości. Mała pojemność (w stosunku do dysków HDD), występuje w segmencie produktów konsumenckich.15.36TB-SSD_02

W segmencie korporacyjnym Samsung przewrócił sytuację do góry nogami.
Dysk „PM1633a” posiada pojemność 15,36TB upchniętą w obudowę formatu 2,5 cala. Pozwala to na umieszczenie dwukrotnie większej liczby dysków na standardowej półce 2U 19 cali. Do tego interfejs SAS (Serial Attached SCSI) o przepustowości 12Gb/s, prędkość zapisu 1200MB/s, prędkość losowego odczytu 1000 razy większa od porównywalnych dysków HDD.

To jest obecnie „naprawdę duży dysk”.

 

Zdjęcie IBM 305 RAMAC pochodzi z serwisu PCWorld.
Zdjęcie dysku PM1633a pochodzi z materiałów prasowych firmy Samsung.


W naszej ofercie znajdują się poza dyskami, rejestratory i kamery (analogowe i IP), wraz z montażem i serwisem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *