35 rocznica pewnego pomysłu IBM

Posted on Posted in komputer

 

Dokładnie 35 lat temu IBM pokazał światu komputer osobisty.

Jak wiele się od tego dnia zmieniło? Jak ten dzień wpłynął na nasze życie?

6705PH01Możemy ignorować ten dzień, możemy się nie zgadzać z twierdzeniem że byli pierwsi, nie możemy jednak zaprzeczyć że zmienili świat komputerów na długo. Rewolucja zaczęła się kilka lat wcześniej, za sprawą takich firm jak Atari, Commodore, Sinclair, Apple czy MITS.

Sercem dla produktów wszystkich mikrokomputerów był mikroprocesor. Pierwszy komercyjny mikroprocesor stworzył Intel w roku 1971 o symbolu 4004. Ten czterobitowy układ scalony zastępował 12 innych układów, był używany głównie w kalkulatorach. Nie był to jednak pierwszy mikroprocesor, historię rozpoczyna w roku 1968 firma Garrett której procesor znalazł się na pokładzie myśliwców F14. Układ był tak dobry i tak ważny dla wojska, że światło dzienne ujrzał dopiero w roku 1997.

Tymczasem Intel nie zasypywał gruszek w popiele, tworząc pierwszy ośmiobitowy mikroprocesor 8008 w roku 1972 i jego następcę 8080 w roku 1974. Właśnie 8080 i jego starszy brak Z80 (stworzony przez firmę Zilog) stały się jedną nogą powstającego przemysłu komputerowego. Drugą nogą była Motorola 6800 i układy MOS 6520. W roku 1975 układy 8080 i 6800 były dostępne w cenie 179USD, a konkurencyjne 6520 tylko 25USD.

Procesory ośmiobitowe zostały zastąpione szesnastobitowymi. Intel stworzył 8086 pozwalający uruchamiać kod napisany dla 8080, oraz jego szesnastobitową wersję z ośmiobitową szyną danych 8088. To właśnie ten procesor zastosowali inżynierowie IBM w maszynie 5150 znanej na całym świecie jako IBM PC.

Nie był lepszy od innych modeli istniejących na rynku, jednak popularność przyniosła mu otwarta architektura. Firma IBM zastrzegła jedynie oprogramowanie systemowe BIOS, pozostałe elementy mogły być produkowane przez firmy niezależne. Spowodowało to wysyp kart rozszerzeń, powstawanie klonów komputera IBM PC i rosnącą popularność, która zdominowała rynek. Jedyną liczącą się konkurencją pozostały komputery firmy Apple.

Jak wiele zmieniło się przez te 35 lat? Obecne komputery to już nie wielkie blaszane skrzynie hałasujące wentylatorami, tylko lekkie przenośne konstrukcje. Dzisiejszy telefon ma moc obliczeniową wielokrotnie większą niż produkowane na początku lat osiemdziesiątych komputery osobiste. Dzięki tamtym komputerom i projektującym je inżynierom, ludzie dotarli na księżyc.

 

Polecam film z 2011 roku przedstawiający emocje ludzi pracujących w IBM.

Miałem przyjemność pracować w innej firmie wywołującej podobne emocje. Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, którzy wiedzą o jakiej firmie wspominam.


Tekst ten powstał na komputerze firmy Apple.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *